Blog

Pokuta za ošpliechanie chodca autom?

Už tu máme chladné a daždivé počasie a cesty sú často plné mlák. Vodiči, dávate si pozor, aby ste autom neošpliechali chodcov na chodníku či na zastávke?

Možno ste už počuli, videli či dokonca zažili situáciu, kedy auto nepozorne prešlo okolo zastávky alebo chodníka príliš rýchlo a vyšplechlo špinavú mláku na okoloidúceho či stojaceho chodca. Keď sa takéto niečo stane, najväčšie nepríjemné následky to má hlavne na ošpliechaného chodca. Môže sa stať, že na chodcovom oblečení pristane iba zopár kvapiek, ktoré si ani nevšimne, ale môže nastať aj situácia, že naňho vyšplechne riadna dávka špinavej dažďovej mláky, z čoho bude chodcove oblečenie nie len premočené, ale aj riadne špinavé. Vtedy mu môže nastať škoda v podobe zničeného oblečenia. Niekedy si vodiči hlbšiu mláku ani nevšimnú, alebo nechcú spomaliť, aby neporušili iné pravidlo cestnej premávky. Môžu sa cítiť nepríjemne, ale častokrát ani nevedia, či vina padá na nich alebo jednoducho na matku prírodu. Ako to teda je?

Aké môže mať takáto situácia následky? V prípade, že vodič či už z nepozornosti alebo (nebodaj) úmyselne ošpliecha autom chodca, hrozí mu pokuta vo výške 60 Eur. Ak chodcovi pritom aj poškodil oblečenie, ten sa môže domáhať náhrady za spôsobenú škodu v priestupkovom konaní.

Zákon o cestnej premávke hovorí:

„Vodič nesmie používať hanlivé gestá voči ostatným účastníkom cestnej premávky, vyhadzovať z vozidla predmety a obťažovať ostatných účastníkov cestnej premávky ani iné osoby najmä nadmerným hlukom, prachom, znečisťovaním ovzdušia, rozstrekovaním kaluží, blata alebo zbytočným ponechaním motora stojaceho vozidla v chode,“

Zo zákona teda vyplýva, že za ošpliechanie okoloidúceho kalužou vody je vodič rovnako zodpovedný ako za to, keď vyhodí z auta odpad na cestu. Rovnako môže dostať pokutu za to, keď inému šoférovi či chodcovi naznačuje hanlivé gestá alebo iným spôsobom znečisťuje ovzdušie.

Záver je teda jednoznačný.

Vodiči, v prípade daždivého počasia a výskytu mlák buďte opatrní, pretože za svoje vozidlo a škodu, ktorú spôsobíte, ste zodpovední vy.

Chodci, tiež buďte opatrní a ak sa ocitnete v podobnej situácii, poznajte svoje práva a snažte sa o danej udalosti získať dôkaz.

Dúfame, že sme vám dnešným blogom priniesli užitočné informácie a keby ste potrebovali právne zastúpenie, neváhajte sa na nás obrátiť a napíšte nám na: pravnesluzby@4justice.sk.


V prípade, že máte záujem o naše právne služby, napíšte nám:

* - povinné položky


1 2 3 4 >