Blog

Prečo je potrebné si ochrániť svoje autorské práva?

Taylor Swift, jedna z najúspešnejších amerických speváčok, sa rozhodla opätovne nahrať svoje albumy. Urobila tak z mnohých dôvodov, ale hlavným z nich je právna perspektíva, a teda autorské práv k jej albumom.

Jej rozhodnutie bolo založené na tom, že Taylor v minulosti podpísala zmluvu s jej prvým vydavateľstvom, na základe ktorej malo vydavateľstvo vlastnícke právo k jej prvým šiestim albumom vydaným od roku 2006 po rok 2017: Taylor Swift, Fearless, Speak Now, Red, 1989 a Reputation. Taylor tak nemala kontrolu nad jej dielami a vydavateľstvo mohlo na základe tejto zmluvy rozhodovať o tom, ktoré piesne sa budú vydávať, ako sa budú prezentovať a ako sa budú používať v reklame, vo filmoch a televíznych reláciách. Takéto zmluvy pritom nie sú ojedinelé, práve naopak, môžeme sa s nimi stretnúť často najmä pri mladých a neznámych hudobníkoch. Mnoho zmlúv navyše vylučuje možnosť znovu nahrať diela do dvoch rokov od uplynutia platnosti zmluvy alebo do päť rokov od komerčného vydania diela. Toto bol aj Taylorin prípad, ktorá mala možnosť znovu nahrať svoje staré diela až v novembri roku 2020.

Táto situácia, a aj následný spor s jej už dnes bývalým vydavateľstvom, ju prinútila k tomu, aby sa rozhodla pre nahratie svojich albumov znovu, aby tak mohla mať kontrolu nad svojimi dielami a vlastníctvom k nim. Prvým krokom Taylor bolo prejsť k inému vydavateľstvu, kde má dnes viac kontroly nad svojimi dielami. Taylor prvý krát oznámila svoj zámer v roku 2019, a od roku 2021 postupne zverejňuje znovu nahrané verzie jej starých albumov. Novo nahraté diela už spadajú pod novú zmluvu s jej dnešným vydavateľstvom, čo jej umožňuje jej diela skutočne vlastniť a nakladať s nimi podľa jej uváženia. Môžeme vidieť, že speváčkine diela sa preto nedávno začali objavovať v reklamách a v traileroch k filmom.

Preto Vám odporúčame dávať si pozor na to, akú zmluvu podpisujete, a či a aké práva ňou prevádzate k svojmu dielu niekomu inému. Ide o ochranu Vášho duševného vlastníctva a Vášho autorského práva k nemu (tzv. copyright). V našom právnom poriadku je autorské právo napr. k hudobného dielu chránené autorským zákonom. Pozor si treba dávať na to, čo presne je obsahom licenčnej zmluvy a k čomu sa v nej zaväzujete.

Takýchto chýb sa človek môže dopustiť v prípade, že pri podpisovaní zmluvy nevyhľadá právnu pomoc. Preto sa pri podpisovaní licenčnej, ale aj inej zmluvy neváhajte obrátiť na osoby, ktoré Vaše práva riadne ochránia.

Zdroje:

https://time.com/5949979/why-taylor-swift-is-rerecording-old-albums/

https://theweek.com/briefing/1013413/why-taylor-swift-keeps-releasing-all-those-re-recorded-albums


V prípade, že máte záujem o naše právne služby, napíšte nám:

* - povinné položky


1 2 3 4 5 >